Zajakavosť
Lexikón
Poruchy reči Zajakavosť Sigmatizmus Rotacizmus Paralália Mogilália Elektívny mutizmus Dyslália Verbálna dyspraxia Dysfázia Afázia Oneskorený vývin reči (OVR)Popis
Logopédi zajakavosť odborne označujú ako balbuties.
Je to narušenie plynulosti reči. Najčastejšie vzniká v období okolo tretieho roku života, kedy sa reč dieťaťa veľmi rýchlo rozvíja. Medzi 2.až 5.rokom sa môže jednať o vývinovú neplynulosť, ktorá v priaznivých podmienkach aj sama vymizne.
Nástup zajakavosti môže byť viazaný na prežívanie náročných, neurotizujúcich, stresujúcich, traumatizujúcich životných situácií (rozvod rodičov, tragické udalosti v rodine, nesprávne spôsoby výchovy, výsmech, prežívanie strachu a pod.) a v takých prípadoch tento problém sám od seba obyčajne nevymizne.
V reči dochádza ku kŕčovitému napínaniu svalov. Hovoríme o klonických alebo tonických kŕčoch, ale môže sa vyskytovať aj kombinácia oboch.
Pri klonických kŕčoch dieťa opakuje slabiky alebo slová (napr.: me-me-me-mesto).
Pri tonických kŕčoch dieťa neprimerane predlžuje začiatok slova, slovo s ťažkosťami „vytláča“, predlžuje hlásky (napr.: mmmmesto).
Čo ďalej?
Zajakavosť je vážnou a na nápravu často veľmi náročnou diagnózou. Ak sa nejedná iba o klasickú vývinovú poruchu reči, ale o neuroticko-osobnostný problém, vyžaduje si okrem logopedickej terapie aj terapiu, vedenú psychológom.
Ak ťažkosti pretrvávajú dlhšie ako 6 mesiacov, dieťa hovorí s námahou, nevie pri reči dýchať, ak ho jeho reč začína trápiť, alebo kvôli nej zažíva výsmech je nutné si uvedomiť, že tieto ťažkosti len tak spontánne nezmiznú, dieťa z toho „nevyrastie“ a potrebuje odbornú pomoc. Šanca na úspech sa zvyšuje, ak sa s terapiami začne čo najskôr po objavení sa zajakávania, najneskôr do jedného roka od nástupu prejavov.
Špecifiká vo vzdelávaní
Špecifické predmety
Žiak s touto diagnózou môže mať podľa potreby do svojho vzdelávania zaradený aj špecifický predmet:
Individuálna logopedická intervencia (ILI) - tento predmet vzdeláva školský logopéd. Cieľom realizácie predmetu je v maximálnej možnej miere podporiť u konkrétneho dieťaťa rozvoj reči a jazykových schopností, odstrániť alebo aspoň zmierniť NKS a edukačné nedostatky, ktoré vyplývajú z poruchy.
Príslušný vzdelávací program, ktorý je zatiaľ platný pre tento druh znevýhodnenia, ako aj obsah špecifických predmetov nájdete na stránke NIVAM (bývalý Štátny pedagogický ústav) tu: