Články

Články

máj 2022

9
máj

Na čo by mali byť školám poradne a podporné tímy v r.2030

Dlho som hľadala námet na ďalší článok na našu web stránku Náš Poklad (www.naspoklad.sk), ktorej sa venujem už pekných pár rokov s cieľom, aby slúžila najmä špeciálnym pedagógom. A hľa – téma je tu.

apríl 2022

27
apr

Krádež v škole

Krádež je také konanie, pri ktorom sa niekto zmocní veci, ktorá nie je jeho, za účelom ponechať si ju bez toho, aby s tým majiteľ veci súhlasil, alebo aby bol o tom informovaný.

marec 2022

31
mar

Čítanie je schopnosť, ktorú potrebujeme po celý život

Od toho, ako dieťa zvládne čítanie, sa bude odvíjať aj celé jeho učenie. Veď takmer všetko ďalšie nadobúdanie vedomostí je postavené na "prečítaj si - porozumej".

29
mar

Kde hľadať materiály pre prácu s deťmi z Ukrajiny

Pravdepodobne sa na vaše školy už dostali, alebo sa dostanú deti z Ukrajiny. Na internete je množstvo rôznych materiálov: infografika, články, rady. My sme pre vás pripravili utriedený prehľad viacerých, ktoré by pri práci v škole mohli byť nápomocné.

1
mar

U susedov je vojna

Len ťažko sa stále verí tomu, čo sa deje neďaleko nás a nie je vôbec jednoduché nájsť správne slová - ani pre dospelých, nie to ešte pre deti - tak, aby sme nešírili paniku, nevzbudzovali a neznásobovali strach či úzkosť.

február 2022

25
feb

Čítacie rozcvičky - opýtali sme sa na prvé skúsenosti

Iba nedávno sme úspešne vydali prvú knižku s našim logom - Čítacie rozcvičky pre budúce čitateľské hviezdičky - a spustili náš e-shop. Milo nás prekvapil záujem o knižku, preto sme sa opýtali na prvé skúsenosti z práce s pracovnými listami.

23
feb

Rozlišovanie reverzných písmen

Isto si všetci uvedomujeme, aké ťažké je pre mnohé deti - najmä v prvom či ešte aj v druhom ročníku - rozlíšiť reverzne otočené písmenká. V poslednom období sa najmä pri rozlíšení písmen b-d stretávame s ťažkosťami často ešte aj vo vyšších ročníkoch.

23
feb

Školský špeciálny pedagóg - jedna z ciest k inkluzívnej škole

Pre mnohých, ktorí nám píšu alebo volajú ohľadom roku vydania našej príručky pre školských špeciálnych pedagógov posielame informáciu, že príručka bola zverejnená v r.2018.

23
feb

Čo ukrývam vo svojich pokladničkách na Poklade

Jednou z dôležitých exekutívnych funkcií je aj organizovanie pomôcok a materiálov, ktoré k práci potrebujem. Každý z nás si vytvoril pre tento účel pravdepodobne vlastný systém zaznamenávania, zakladania, ukladania, triedenia....

17
feb

Aké by mali byť štandardy práce podporného tímu v škole

Už dlhšiu dobu sa na Slovensku kompetentní snažia nastaviť štandardy pre jednotlivých odborníkov, pracujúcich v podporných tímoch v školách a v poradniach. Na svete sú procesné štandardy.