Vytvorené: pred 5 rokmi

Hlboká mentálna retardácia

Popis


Stupeň duševnej zaostalosti sa meria pomocou inteligenčných testov a výsledok sa vyjadruje tzv. inteligenčným kvocientom – IQ. Hodnoty tohto kvocientu sú vyjadrené číslom, ktoré stanovuje jednotne pre celý svet Svetová zdravotnícka organizácia WHO v Ženeve a sú uverejnené v tzv.Medzinárodnej klasifikácii chorôb (aktuálne platí od r.1992 10.revízia tejto klasifikácie). 

Hlboká duševná zaostalosť  podľa medzinárodnej klasifikácie je stav, kedy IQ je pod 20. Tento stav zodpovedá v dospelosti mentálnemu veku menej ako 3 roky  a vyžaduje plnú podporu spoločnosti.  

Pri hlbokej mentálnej retardácii život v dospelosti prináša závažné obmedzenie samostatnosti, komunikácie aj pohyblivosti.  

Čo ďalej 

Každý rodič, ktorý má podozrenie, že vývin intelektových schopností jeho dieťaťa nezodpovedá celkom bežnému štandardu, by mal čo najskôr vyhľadať odborníka – psychológa -  ktorý pomocou testov zmeria IQ dieťaťa a odborne rodičovi poradí, ako čo najlepšie a najúčinnejšie rozvíjať aktuálne schopnosti dieťaťa do maximálne možnej miery. Intelektové schopnosti sa vplyvom cvičení, učenia či rehabilitácie môžu časom meniť, aj zlepšiť. 
Odborníci – špeciálni pedagógovia – zasa poradia, ako čo najlepšie postupovať vo vzdelávaní dieťaťa podľa stupňa jeho mentálneho postihnutia, nastavia jeho vzdelávací program. 

Špecifiká vo vzdelávaní

 
Kde sa môžu vzdelávať
Deti s takýmto stupňom mentálneho postihnutia sa obvykle vzdelávajú v školách pre žiakov s mentálnym postihnutím podľa  vzdelávacieho programu pre žiakov s ťažkým a hlbokým stupňom mentálneho postihnutia podľa Variantu C
 
V prípade, že je vzdelávanie kontraindikáciou k ich zdravotnému stavu, môžu byť oslobodení od povinnosti dochádzať do školy, nie však oslobodení od povinnej školskej dochádzky.

Príslušný vzdelávací program pre tento druh znevýhodnenia nájdete na stránke Štátneho pedagogického ústavu tu