Downov syndróm
Lexikón
Mentálne postihnutia Ľahká (mierna) duševná zaostalosť, ľahká mentálna retardácia Stredne ťažká duševná zaostalosť, mentálna retardácia Ťažká duševná zaostalosť, mentálna retardácia Hlboká mentálna retardácia Downov syndróm Rettov syndrómPopis
Downov syndróm je vrodené poškodenie genetického základu – spôsobený je mutáciou - trizómiou, nadpočetnosťou - 21.chromozómu. Za následok má špecifický telesný výzor (šikmý tvar očí, krátky a širší krk, kratšie a širšie ruky, kratšie prsty, väčší jazyk...). Žiadne dieťa nemá však všetky znaky, ich kombinácia môže byť rôzna.
Ako najvýraznejší rizikový faktor pre narodenie dieťaťa s Downovým syndrómom sa uvádza obvykle najmä vyšší vek matky. Niektoré štúdie uvádzajú stúpanie miery rizika narodenia dieťaťa s Downovým syndrómom najmä pri veku matky nad 35 rokov.
Deti s týmto syndrómom majú veľa pozitívnych vlastností – napr. vysokú mieru schopnosti ľúbiť a prejavovať lásku, byť emapatické, bezprostredné, srdečné, vedia robiť radosť iným, milujú hudbu, tanec, pohyb, rytmus, radi maľujú, radi pomáhajú v domácnosti. Sú výnimočne priateľské, spontánne, na druhej strane však aj tvrdohlavé. Často mávajú pridružené rôzne ďalšie zdravotné ťažkosti a ochorenia, ako aj rôznu mieru mentálneho postihnutia - literatúra uvádza najčastejšie IQ v pásme medzi ľahkým a stredným stupňom mentálneho postihnutia.
Čo ďalej?
Každý rodič, ktorý má podozrenie, že vývin intelektových schopností jeho dieťaťa nezodpovedá celkom bežnému štandardu - aj rodič dieťaťa s Downovým syndrómom - by mal čo najskôr vyhľadať odborníka – psychológa. Ten pomocou testov zmeria IQ dieťaťa a odborne rodičovi poradí, ako čo najlepšie a najúčinnejšie rozvíjať aktuálne schopnosti dieťaťa (intelektové aj osobnostné) do maximálne možnej miery. Intelektové schopnosti sa vplyvom cvičení, učenia či rehabilitácie môžu časom meniť, aj zlepšiť.
Odborníci – špeciálni pedagógovia – zasa poradia, ako čo najlepšie postupovať vo vzdelávaní a aj vo výchove dieťaťa. V prípade mentálneho postihnutia doporučia a nastavia dieťaťu vzdelávací program v závislosti od miery jeho mentálnej retardácie.
Špecifiká vo vzdelávaní
Kde sa môžu vzdelávať
Dieťa s touto diagnózou sa vzdeláva v závislosti od svojho intelektu:
- v každej bežnej škole – ak je to potrebné formou školskej integrácie v závislosti od úrovne intelektu,
- v špeciálnej triede pre žiakov s mentálnym postihnutím, zriadenej v bežnej škole (ak ju škola má zriadenú) a v závislosti od úrovne intelektových schopností dieťaťa
- v špeciálnej škole pre deti a žiakov s mentálnym postihnutím (tu má do vzdelávania automaticky zaradené jemu potrebné špecifické predmety podľa stupňa mentálneho postihnutia)
V prípade mentálneho postihnutia dieťaťa sa jeho vzdelávanie riadi vzdelávacím programom pre deti s mentálnym postihnutím.
Príslušný vzdelávací program pre tento druh znevýhodnenia nájdete na stránke Štátneho pedagogického ústavu tu: