Popis
Tupozrakosť je zníženie zrakovej ostrosti obyčajne jedného oka. Patrí spolu so škuľavosťou medzi tzv.poruchy binokulárneho videnia a jedným z najpočetnejších porúch zraku v detskom veku.
Jedná sa o poruchu fyziologickej spolupráce oboch očí, videnia súčasne oboma očami – pravé a ľavé oko nespolupracujú na primeranej úrovni, trpia poruchou funkčnej rovnováhy a spolupráce. Tejto spolupráci hovoríme odborne binokulárne videnie - oči pracujú ako jeden orgán a pri správnej spolupráci vytvárajú jednotný vnem. Ak je toto vnímanie narušené, spôsobuje problémy najmä v priestorovom vnímaní, v zrakovej ostrosti, čo môže následne viesť k poruche zrakových predstáv, k ťažkostiam v čítaní, v písaní, k poruchám vizuomotorickej koordinácie a pod.
viac sa môžete dočítať napr.aj
tu.
Čo ďalej?
Skoré odborné vyšetrenie a diagnostika znamená väčšiu možnosť úspechu v liečbe, ako aj vo voľbe výchovných a vzdelávacích postupov.
Závažnosť diagnózy, ktorú určí lekár a dôsledky, dopad postihnutia na osobnosť môžu byť často v rozpore – niekedy aj postihnutie ľahšieho charakteru môže mať veľmi závažný dopad na osobnosť postihnutého a naopak. Od stupňa takéhoto dopadu na osobnosť potom závisí aj ďalší postup vo výchove a vzdelávaní.
Poradenskú pomoc rodinám v tejto oblasti okrem odborných lekárov poskytnú aj špeciálni pedagógovia – tyflopédi, ktorí sú spravidla v každej špeciálno-pedagogickej poradni, alebo odborní zamestnanci centier včasnej intervencie (CVI).
Liečebné postupy samozrejme určujú lekári. Pri závažnejších poruchách binokulárneho videnia sa jedná často o chirurgické zákroky. Pri ľahších stupňoch postačí obvykle dôsledne dodržiavať odporúčania očného lekára k správnej podpornej činnosti, napr. ortoptické cvičenia či prekrývanie oka tzv. okluzorom. Keďže sa jedná prevažne o poruchy funkčného charakteru (narušenie funkcie), môžu byť spravidla dobre eliminované, niekedy aj úplne odstránené. V prípade potreby deti absolvujú v poradniach alebo u lekára aj reedukačné cvičenia (
pleoptické,
ortoptické), ktoré sú práve u malých detí (najmä vo veku do 5.rokov) veľmi úspešné.
V dnešnej modernej počítačovej dobe už existujú aj pomôcky pre liečbu tupozrakosti na domáce použitie vo forme aplikácie na tablete. Takou aplikáciou je napr. systém
Annasoft.
Špecifiká vo vzdelávaní:
Kde sa vzdelávajú
Deti sa vzdelávajú v bežných školách. Pri ľahších stupňoch tupozrakosti pri primeranej korekcii okuliarmi a správnom nosení okluzora žiak obvykle nepotrebuje žiadne úpravy vo vzdelávaní. Dôležité je však dohliadnuť na pravidelné a správne nosenie korekčnej pomôcky (okuliarov a okluzora) podľa pokynov lekára (učiteľa musí oboznámiť rodič), posadiť žiaka tak, aby dobre videl a mal primerané osvetlenie pracovnej plochy, či zabezpečiť primeranú zrakovú hygienu (striedanie zrakového oddychu a záťaže).
Pri výraznejších ťažkostiach obvykle postačí vo vzdelávaní zvýšený individuálny prístup zo strany pedagógov, dôkladné oboznámenie sa s diagnózou a prognózou a zohľadňovanie prípadných špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb žiaka, ktoré obvykle v odbornej správe pomenujú škole príslušné poradne.
Pre viac informácií pozri aj článok A čo zrak "prvoškoláka"?