Vytvorené: pred 5 rokmi

Vojtova metóda

Táto vo verejnosti na celom svete dnes veľmi známa metóda je formou rehabilitácie, ktorá pomáha pohybovo nezrelým deťom. Známe je najmä jej využitie u detí s detskou mozgovou obrnou (DMO).  Princípom metódy je podnecovania centrálneho nervového systému (CNS) dieťaťa, s využitím poznatkov o reflexoch. Zakladateľom metódy je český detský neurológ, dlhodobo žijúci v Nemecku, profesor MUDr. Václav Vojta.

S metódou musí pracovať vyškolený fyzioterapeut, ktorý dieťa špeciálne polohuje, tlakom stimuluje jeho konkrétne telesné body a tým navodzuje správnu pohybovú odpoveď organizmu. Pohyby sú aktivované reflexne, bez vedomej účasti dieťaťa na tomto pohybe.

Ako funguje 
Cvičenia sa naučí rodič, ktorý potom s dieťaťom cvičí aj doma. Dĺžka cvičenia je veľmi individuálna - aby bola účinná, odporúča sa obvykle 15-20 minút, s frekvenciou 3-4 x denne. Cvičenie sa často nezaobíde bez plaču dieťaťa. Nie však preto, že by cvičenia boli bolestivé, je však držané v polohe, ktorá je pre neho neprirodzená, nežiadúca, nestabilná a plač je preto len prirodzenou odozvou, no neodráža bolesť.  Najmä z tohto dôvodu však musí byť rodič veľmi trpezlivý a chápať význam a priebeh cvičení. 

Viaceré cvičenia Vojtovej metódy sú vhodné aj pre dospelých - napr. pri poruche hybnosti po mozgových príhodách, pri skolióze a bolestiach chrbtice, stavoch po úraze miechy či iných neurologických ochoreniach.