HRV – biofeedback terapia
Súvisiace terapie
Biofeedback a neurostimulácie Craniálna elektrostimulácia HRV – biofeedback terapia NeurofeedbackV lekárskej praxi HRV (heart rate variability, v slovenčine variabilita srdcovej frekvencie) je veľmi dobrým ukazovateľom činnosti a výkonnosti nášho srdca. HRV vlastne ukazuje, akým spôsobom je srdce schopné reagovať na rôzne okolité podmienky a podnety. Vyššia variabilita znamená, že srdce má lepšiu adaptabilitu na vonkajšie zmeny, menšia naopak. Menšia HRV sa objavuje aj s pribúdajúcim vekom, ďalej u ľudí, ktorí vedú neaktívny život (málo pohybu), pri srdcových chorobách, pri dlhodobom vystavení stresu, pri panických, neurotických a fobických poruchách, často u fajčiarov, pri depresiách a pod.
U zdravého nestresovaného človeka je priama spojitosť medzi HRV a dýchaním, pričom okamžité srdečné tempo rastie pri každom nádychu a klesá pri každom výdychu – vtedy je nervový systém vo vyváženom stave. Odráža sa v nej činnosť nervového systému, fyziologický a emocionálny stav, vek, tempo životného štýlu a tiež aktivita a útlm behom dňa a noci. Srdcovo – dychové rytmy majú významný vplyv na ostatné telesné systémy a sú prepojením medzi psychickými a centrálnymi procesmi. HRV citlivo odráža prácu autonómneho nervového systému, reaguje na rôzne emocionálne stavy, ako je úzkosť, zlosť, stres, ale aj pozitívne emócie.
Ako prebieha
Tréningová metóda s využitím HRV je zameraná na naučenie klienta regulovaných dýchaním dosiahnuť maximálnu variabilitu srdcovej frekvencie. Upriamuje pozornosť na spojitosť dychových rytmov so srdcovou akciou. Jedná sa o jednoduchý, štandardizovaný tréningový postup, pri ktorom klientovi pomáha počítačom riadený dychový metronóm.
Tréning spočíva v nácviku tzv. diafragmatického dýchania, ktorým sa dosahujú rezonančné efekty medzi dýchaním, srdcovou frekvenciou a krvným tlakom. Cieľom je dosiahnuť rovnovážne fungovanie autonómneho nervového systému a posilnenie jeho regulačných funkcií. Klient sa naučí poznať, ako môže ovládať a meniť pravidelnosť svojej srdcovej frekvencie pomocou prirodzeného dýchania.
Organizácia tréningov:
Doporučený rozsah – 10 tréningových sedení
Dĺžka jedného sedenia – 30 – 45 minút
Optimálna frekvencia – 1 – 2x týždenne
Tréningy sú vykonávané pod dohľadom kvalifikovaného biofeedback terapeuta za pomoci počítačom riadeného dychového metronómu.
Správna regulácia dýchania patrí k najúčinnejším antistresovým prostriedkom a chráni naše srdce. Cvičenie a ovládanie dýchania je jedným z významných foriem ovládania stresu.
Správna regulácia dýchania patrí k najúčinnejším antistresovým prostriedkom a chráni naše srdce. Cvičenie a ovládanie dýchania je jedným z významných foriem ovládania stresu.
Kedy sa využíva
- Astma
- Niektoré hypertenzie (zvýšený krvný tlak)
- Úzkostná porucha
- Panická porucha
- Stres
- Funkčné poruchy zažívacieho traktu
- Somatizujúce poruchy
- Zrýchlené dýchanie
- Chronický únavový syndróm
- Premenštruačný syndróm
- Bolesti hlavy
- Svalové bolesti, myofaciálny syndróm
- Funkčné kardiovaskulárne poruchy
- Doplnok bežných liečebných postupov v kardiovaskulárnej rehabilitácii
- Zlepšenie športového výkonu
- Správne dýchanie pri zajakavosti a iných poruchách spojených s rytmom dýchania
- Ako podporné relaxačné cvičenia pri terapii ADHD