Vysoká škola rodičovstva

Nikto z nás nie je špeciálne pripravovaný ako „RODIČ“. Skvelý rodič hľadá svoju vlastnú cestu. 

Rodičovstvu sa obyčajne nenaučíme na teoretických prednáškach. Na to aby sme vedeli byť dobrými rodičmi nám obyčajne nestačí jedna prednáška alebo séria vzdelávaní. Až keď sa sami staneme rodičmi, až vtedy sa začína naša – rovno praktická – „vysoká škola rodičovstva“.

Je to obyčajne veľká radosť, keď sa narodí dieťa  a staneme sa rodičmi. Každý z nás očakáva, že jeho dieťa bude krásne, milé, poslušné, pokojné, slušne sa bude správať, dobre sa bude učiť, výborne bude vychádzať so súrodencami a kamarátmi, bude milovať svojich rodičov, dobre s nimi vychádzať a raz keď budú starí a nevládni, dobre sa o nich postará…

Ale kde vziať takú dobrú „kuchársku knihu“, podľa ktorej by sme mohli postupovať, aby sa nám toto všetko podarilo?

Veľká väčšina z nás sa snaží realizovať výchovu svojich detí najlepšie ako vie. Aj podľa intuície, aj podľa múdrych slov rodičov, starých rodičov, aj podľa vedomostí z múdrych kníh či z internetu, ale hlavne  podľa svojho srdca.

Niektorí sa spoliehajú na to, že túto „prácu“ za nich urobia starí rodičia, alebo učitelia v škole, iní si myslia že dieťa sa „vychová samé“. Alebo sa spoliehajú len na svoju vlastnú skúsenosť zo svojej rodiny, v ktorej vyrastali. Sú takí šťastlivci, ktorým takáto vlastná skúsenosť stačí – to sú tí, ktorí vyrastali v dobre fungujúcej rodine, s výborným rodinným zázemím a veľa sa toho naučili od svojich vlastných rodičov – tí im vlastne poskytli takúto „dobrú kuchárku“.

Ale čo tí ostatní, ktorí také šťastie nemali?

Niekedy sa stane, že zrazu neplatia žiadne rady známych, odporúčania kamarátok. Alebo to čo máme naučené z knižiek, napozerané z filmov, načítané z internetu akosi je naraz k ničomu, lebo pri dosahovaní našich cieľov zostávame z nejakých dôvodov niekde na pol ceste a naše dieťa si ide svojou vlastnou cestou, ktorá sa nezhoduje celkom s našimi predstavami.

Môžeme vás ubezpečiť, že univerzálna kuchárka na výchovu detí neexistuje!

Existuje však viacero „zlatých pravidiel“, dobrých praxí a odporúčaní, ktoré platia a vo všeobecnosti prinášajú vo výchove efekt.

0 komentáre

Napísať komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte a prispejte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *