Každý prvák si zaslúži vysvedčenie – riešenie

Len pred pár dňami sme v poradni pomáhali prvákovi, ktorý namiesto toho, aby si išiel do školy pre vysvedčenie, prišiel k nám. Bol smutný z toho, že mu bolo povedané, aby do školy nechodil, lebo on vysvedčenie nedostane, keďže prepadáva. My sme mu pripravili „náhradné“ vysvedčenie, ako rýchlu záplatu na jeho vtedy ubolenú dušičku.

Tento článok je o konkrétnych krokoch, riešeniach, na ktorých sme sa s jeho pani učiteľkou a rodičom, ktorí vzápätí boli u nás – dohodli. Je však aj o tom, aby sme pomohli ostatným učiteľom aj rodičom, o našej snahe, aby sa táto situácia neopakovala ani inde.

Naše kroky sú ušité na mieru pre tohto konkrétneho žiaka. No zároveň sme zistili, že učitelia aj rodičia niekedy nevedia, kde by sa mohli opýtať na svoje problémy, napríklad aj pod rúškom anonymity.

Konkrétne kroky, čo už robíme:

1. Program, ušitý na mieru tohto žiačika:

  • Prváčika sme poslali na očné vyšetrenie (pre podozrenie, že bude potrebovať okuliare)
  • Ešte počas prázdnin sme ho pozvali ku psychológovi a špeciálnemu pedagógovi, aby sme vylúčili, že má poruchy učenia
  • Spolu s rodičom hľadáme možnosť doučovania aj cez prázdniny tak, aby v hravej forme učenia nestratil celkom pocit prázdnin. Cez školský rok bude na jeho učenie a pravidelnú domácu prípravu dohliadať dobrovoľník alebo pani vychovávateľka v školskej družine.
  • S pani učiteľkou sme sa spolu dohodli od septembra na pravidelnej týždennej komunikácii (mailom, telefónom, osobne), aby sme vedeli pružne spolu reagovať na žiačikove výkony a výsledky, na jeho prežívanie

2. Zoznam kontaktov, na koho sa obrátiť:

Ukazuje sa, že niekedy zistiť, kam sa môžem ako učiteľ či rodič obrátiť o radu, nie je celkom jednoduché. Pripravujeme na zverejnenie všetky dostupné zoznamy kontaktov na poradne a odborníkov, kde sa môžu rodičia aj učitelia obrátiť. Zoznam bude zverejnený do začiatku šk.roku na našej stránke www.naspoklad.sk. Prosíme vás všetkých o to, ak máte konkrétne kontakty na takéto pracoviská, aby ste nám ich poslali na info@naspoklad.sk.

3. Anonymné fórum:

Niektoré otázky zo strany rodičov aj učiteľov sú veľmi citlivé na to, aby sa ich dotyčný opýtal osobne. Preto od dnešného dňa otvárame na našej stránke www.naspoklad.sk anonymné fórum pre otázky rodičov aj učiteľov, na ktoré budeme od septembra pravidelne odpovedať formou krátkych článkov. Formulár na otázky môžete nájsť tu: http://naspoklad.sk/anonymna-poradna/

0 komentáre

Napísať komentár

Chcete sa zapojiť do diskusie?
Neváhajte a prispejte!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *